ORGANIZACJE KOMBATANCKIE I PATRIOTYCZNE RZESZOWA APELUJĄ O NIEPRZEKAZYWANIE POMNIKA CZYNU REWOLUCYJNEGO WŁADZOM MIASTA

„My mieszkańcy Rzeszowa, reprezentujący środowiska patriotyczne i niepodległościowe, nie możemy być dumni z budowli, która upamiętnia zbrodniczy system komunistyczny oraz nielegalną władzę zdobytą przemocą przy pomocy obcego mocarstwa, a jej potoczna nazwa to wulgaryzm”

Powyższy cytat zaczerpnięto z pisma z dnia 3 stycznia 2023 roku, w którym największe organizacje kombatanckie i patriotyczne działające w Rzeszowie zwracają się z prośbą do Prowincjała Zakonu Bernardynów o nieprzekazywanie Gminie-Miastu Rzeszów terenu na którym stoi obecnie Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Prośbę swą motywują obawą o to, że „celem aktualnych władz Rzeszowa jest zablokowanie usunięcia tego pomnika z przestrzeni publicznej naszego miasta w związku z wykonaniem Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki” . „Nie godzimy się na propagowanie szkodliwych ideologii, dlatego na zakończenie jeszcze raz pragniemy poprosić Ojca Prowincjała o nieprzekazywanie terenu, na którym stoi ten ideologiczny pomnik, na rzecz Miasta Rzeszowa” – czytamy w treści pisma.

Autorzy dokumentu zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że władze komunistyczne zawłaszczyły teren Klasztoru O.O. Bernardynów w 1966 roku, łamiąc przy tym ówcześnie obowiązujące prawo. Przypominają także o tym, że omawiany pomnik sprzeczny jest w swojej ideologicznej wymowie z wartościami kształtującymi naszą tożsamość narodową, takimi jak patriotyzm, wolność i szacunek dla godności człowieka, a także chrześcijańskie podstawy polskiej kultury i państwowości oraz o tym, że powstał on aby upamiętnić zbrodniczy reżim, który odebrał Polsce powojennej suwerenność, a Polakom przyniósł prześladowania i represje trwające wiele dziesięcioleci. Wskazują jednocześnie na jednoznaczną opinię Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie, według której pomnik ten jednoznacznie odwołuje się do ideologii komunistycznej.

Pismo podpisali m.in.:

  1. Janusz Skotnicki – Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
  2. Roman Jakim – Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”;
  3. Dr Jan Zięba – Prezes Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Rzeszowie;
  4. ZS Marek Strączek – Dowódca  Płd.-Wsch. Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wraz z Panią Stafanią Marut;
  5. Janusz Kalkowski – Towarzystwo Społeczno-Historyczne „Nasza Tożsamość”;
  6. Mieczysław Liber – Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego
  7. Marcin Maruszak – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia oraz Redaktor Naczelny Magazynu Historycznego „Tajna Historia Rzeszowa”.

Dodaj komentarz