Zaproszenie na uroczystość upamiętniającą Bronisława Stęgę „Kolejarza” 23 lipca 2021 r. godz. 10:30 na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie

Rzeszowskie Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zaprasza mieszkańców Rzeszowa i okolic na ceremonię poświęcenia nagrobka na mogile Bronisława Stęgi „Kolejarza”, żołnierza AK i antykomunistycznego podziemia, który z wyroku komunistycznego sądu został wraz z Józefem Koszelą „Sową” powieszony w publicznej egzekucji na tzw. rynku giełdowym w Rzeszowie 17 czerwca 1946 roku. Uroczystość z  udziałem władz samorządowych i przedstawicieli organizacji społecznych zostanie poprzedzona mszą świętą w intencji zamordowanych, która zostanie odprawiona w najbliższy piątek 23 lipca o godz. 10:30 w kaplicy na cmentarzu Pobitno.

Bronisław Stęga „Kolejarz” (drugi od lewej) i Henryk Kunysz „Szczygieł”, mieszkańcy Krasnego, żołnierze Placówki AK Słocina, fot. ze zbiorów Kornela Kuźniara

Od wielu lat rzeszowskie środowiska patriotyczne, historycy oraz rodziny straconych czynią starania o ich rehabilitację prawną i odpowiednie upamiętnienie. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia z Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu i po wielu miesiącach urzędniczych przepychanek, udało się w końcu ufundować i postawić nagrobek na mogile Bronisława Stęgi. Działacze Stowarzyszenia oraz rodziny zamordowanych nie ukrywają, że ich intencją jest nie tylko godne upamiętnienie straconych żołnierzy, ale również doprowadzenie do unieważnienia wyroku komunistycznego sądu, który skazał ich na śmierć i godnego pochowania ich szczątków. Zwłoki straconych nie mogły być bowiem w czasach komunistycznych pochowane w sposób tradycyjny. Nawet po śmierci ich imiona miały być wymazane z przestrzeni publicznej, a zwłoki ukryte w tajemnicy przed rodziną. Takie wówczas obowiązywało prawo. W przypadku Bronisława Stęgi doszła do tego publiczna infamia. Komunistyczne gazety oczerniły go, zarzucając mu pospolite zbrodnie kryminalne i to nawet wówczas gdy ten sam komunistyczny sąd, który skazał go na śmierci, uwolnił go od tych zarzutów. Ta negatywna opinia o „Kolejarzu” rozpowszechniła się i bardzo długo funkcjonowała wśród mieszkańców Rzeszowa. Dlatego w opinii działaczy wymienionego Stowarzyszenia, niezbędne staje się obecnie przywracanie prawdy historycznej i podtrzymywanie pamięci o tym wydarzeniu wśród lokalnej społeczności, która przez wiele lat poddawana była działaniu komunistycznej propagandy. Jesteśmy im to winni  – podkreślają młodzi patrioci. Temu celowi ma służyć m.in. przywołana na wstępie uroczystość.

O kulisach działań poprzedzających postawienie nagrobka na mogile Bronisława Stęgi „Kolejarza” oraz o próbach związanych z jego prawną rehabilitacją pisaliśmy już na naszych łamach w kilku poprzednich artykułach.

M.M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s